Tipy a triky na čistenie kobercovAsi pred týždňom našu firmu oslovila sympatická mladá žena, i keď podľa hlasu a celkového prejavu, ešte skôr slečna. Očakávali sme, že bude „poslom“ čistenia kobercov v jej rodine alebo hľadá pomoc pre starých rodičov, ale dosť nás prekvapila. Žije vraj sama v malom byte a zhruba pred mesiacom si konečne zaobstarala rozkošné šteniatko bígla.

Ja sám žijem v byte so psom a tento – zvierací – rozmer všedného života ma tešil už od detstva a napĺňal istou dávkou každodennej radosti. Bol som teda dosť zvedavý, čo sa mohlo s tak malým. hravým a vlastne bezbranným stvorením prihodiť. Slečna mi však rýchlo otvorila oči a ja som sa po chvíli nestačil diviť.

Mladá žena prezradila, že sa venuje textilnému výtvarníctvu, takže jedna z miestností bytu by sa dala označiť slovom ateliér. V tomto priestore má sústredené všetko, čo k práci potrebuje, od textílii, doplnkov, počítača a náradia, až po farby, žehliacu dosku alebo dva šijacie stroje. Od chvíle, keď sa šteňa ocitlo vedľa nej, zvykla si, že v čase svojej neprítomnosti izbu zatvára, prípadne zamyká.

Pred časom však vybehla do blízkej kaviarne…

Pred časom však vybehla do blízkej kaviarne na neodkladné pracovné stretko. No a stalo sa. Dvere do ateliéru zabudla v zhone zamknúť, takže ostali len privreté. Keďže na bígla jej už čas neostal, nechala ho v byte na hodinku samého. Nakoniec, čo také napácha v predsieni, keď sú dvere zatvorené a vodu i toaletu má na dohľad?

Žena vybavila a spokojná sa vracala do bytu k práci. Len čo vstúpila, oblial ju studený pot. Už z vchodových dverí videla, že dvere do ateliéru si otvorené a šteňa ju nevíta. O sekundu pochopila, čo sa stalo. Pes si z ateliéru urobil ihrisko, takže textílie aj farby dostali poriadne zabrať. Počas hry rozlial niekoľko farieb priamo na koberec, navyše s čevenými a modrými labkami preskúmal aj iné miesta v izbe.Škvrny na koberci a ich odstraňovanie

Hovoriť o hneve sa ani veľmi nedalo, lebo v prvom rade išlo o jej vlastnú chybu, no tlak jej stúpol enormne. Jasné, že pes to vycítil a po zvyšok dňa sa nad ním zľahla zem. A aby toho nebolo dosť. Hlúpučké šteňa zavrhlo služby svojej toalety a obidva druhy psej potreby, zrealizovalo priamo na koberci, čím skazu a hrôzu toho popoludnia úplne dokonalo.

Slečna nám v strese popisovala vynaloženú námahu a úsilie, aby dala koberec i ateliér do poriadku, no konečný výsledok bol skôr zmesou trápenia, nádeje a rezignácie. Keby jej teda spoločnosť A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie kobercov Bratislava, dokázala podať pomocnú ruku, bude jej veľmi zaviazaná. A keď ešte môže, rada by – takto po telefóne – spomenula ešte jednu, podstatnú vec.

Po svojich nevýrazných čistiacich pokusoch sa poradila…

Po svojich nevýrazných čistiacich pokusoch sa poradila s mamou a niekoľkými priateľkami. No, a z tohoto „konferečného hovoru“ vyplynulo, žeby hádam stálo za pokus skúsiť extrakčné čistenie. Tento spôsob ošetrenia všetky dámy viac-menej chválili. Takmer všetky ho videli ho ako rozumný krok, ktorý ateliéru vráti pôvodný vzhľad.

Čistiace prostriedky na koberce a čalúnenieAha, doplnil som ju, takže koberec vám už čistili extrakčnou metódou, teda ho tepovali? No áno, firma u mňa bola, pokračovala slečna, prešli koberec takým strojom, penou a vysávačom, ale na druhý deň som z toho dobrý pocit nemala. Dokonca sa mi zdá, že okrem tých škvŕn od psa a farieb, koberec akosi stratil glanc a vyzerá dosť nepekne.

Hmm, to je mi jasné, viem o čom hovoríte, ubezpečil som ju. Ak sa teda na zákazke dohodneme, dáme vám koberec do poriadku a vrátime mu zašlú slávu, čo poviete? Výtvarníčka súhlasila s termínom, časom aj podmienkami, a tak sme mali už po dvoch dňoch možnosť uvidieť koberec naživo.

Na to, že slečnin bígl je ešte len šteňa, dokázal tomu kobercu poriadne poničiť povesť. Modré a červené fľaky, pravda po čistení už trochu vyblednuté, „zdobili“ sivý koberec na mnohých miestach. No a v jeho rohu sa dalo ešte stále tušiť miesto, kde šteňa zanechalo svoj telesný odkaz. Žiadna sláva, odľahčil som situáciu, ale aspoň viete, že psík je zdravý a plný života.

Naviac, ten váš bígl je vážne katalógový…

Naviac, ten váš bígl je vážne katalógový, okomentoval som moment, keď malé nič vbehlo do miestnosti a začalo sa intenzívne zaujímať o mňa s kolegom i o naše vybavenie. A pôjde to úplne vyčistiť, ozvala sa naša klientka, zamestnaná pobehujúcim psom. Viete, trápia ma aj tie fľaky po tom tepovaní, ktoré zanechala tá firma pred vami.

Máte zrejme na mysli škvrny po extrakčnom čistení, doplnil som úvahy mladej ženy. Ale iste, to zvládneme. A propos, táto metóda je už technologicky zastaraná a neefektívna, aj keď ju ľudia stále berú a využívajú. Keby ste mali kúsok času, poviem prečo, sondoval som situáciu. Prečo, nie, celkom rada sa dozviem niečo nové, replikovala slečna so psom na rukách.

Fajn, pokúsim sa byť teda stručný a krátko porovnám vami spomínané extrakčné čistenie s metódou hĺbkového strojového čistenia, ktorú využíva naša spoločnosť A SERVIS LIPKA. Koniec-koncov, jedna štartovacia čiara býva tou najlepšou zárukou, aby vyhral ten lepší.čistenie kobercov, sedaček, čalúnenia

Takže extrakčný systém čistenia v kocke. V zásade ide o staré známe a osvedčené tepovanie, ktoré doma zažil už hádam každý z nás. Prirodzene, moderná technika tento spôsob o dosť vylepšila, takže vedro, saponát a kefa už patria minulosti.

Firma, ktorá k vám teda príde vyčistiť koberec…

Firma, ktorá k vám teda príde vyčistiť koberec má po ruke špeciálny strojový tepovač, väčšinou skombinovaný s univerzálnym vysávačom. Táto technika tvorí potom základné prvky čistenia extrakčnou metódou.

Na úvod je treba celý koberec zbaviť voľného prachu a povrchových nečistôt. Následne sa z teplej vody a chemickej čistiacej látky, pripraví roztok. Tepovačom, inak označovaným ako extraktor, sa potom tento saponát aplikuje priamo do koberca, pričom vzniká hustá pena. Aj vďaka nej je z koberca postupne uvoľňovaná špina a rôzne nečistoty.

Po odoznení technologického času, ktorý je potrebný pre proces chemického čistenia, pristúpi obsluha tepovača k systematickému a starostlivému vysatiu koberca. So zvyškami peny sa uvoľnia aj všetky nečistoty nazbierané v koberci, takže vo finále je celý koberec čistý.

Čistenie, tepovanie koberca s dlhým vlasomExtrakčné čistenie – tepovanie – je cenovo prístupné, verejnosti veľmi dobre známe a stále vyhľadávané. Pre komplexnosť a serióznosť informácie je však potrebné uviesť ešte niekoľko podstatných skutočností, súvisejúcich so zvláštnosťami tohoto procesu.

Nevýhodou, ktorá je však už od predstavenia…

Nevýhodou, ktorá je však už od predstavenia tejto metódy obecne známa a klientami, po rokoch, viac-menej akceptovaná, je prílišné zmáčanie plochy čisteného koberca. Metóda tepovania odjakživa pracovala a dodnes pracuje s teplou vodou a saponátom.

Práve vďaka nim sa z vlasov textílie darí uvoľniť špinu, prach a iné nečistoty. Značné mínus tak predstavujú voda a vlhkosť, ktoré po skončení prác stále zostávajú v koberci. Je preto treba počítať s postupným a pomalým vysušením, čo klienta výrazne limituje. Samotné sušenie závisí od konkrétnych podmienok, ale môže trvať tri až deväť hodín, čo je fakt veľa.

Druhým negatívom bývajú technologické a technické obmedzenia spojené s nedostatočným odstránením nečistôt z koberca. Výkon extraktora, teda tepovača, resp. vysávača v jednom plus aktuálne schopnosti použitej chémie, nevedú k želanému výsledku.

Nečistoty zhromaždené v koberci…

Nečistoty zhromaždené v koberci sa síce uvoľnia, ale často sú len prosto vyplavené na povrch koberca. Tu sa, po celkovom vysušení, prejavia ako vizuálne nepekné, neočakávané druhotné fľaky a škvrny, ktoré zákazníka v každom prípade nemilo prekvapia. Tento moment mnohí klienti vnímajú ako veľmi negatívny prejav celej metódy.Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?

Obe nevýhody preto zrážajú celkovú kvalitu a efektívnosť extrakčného čistenia. Na druhej strane treba tiež priznať, že ide skôr o „gentické“ technologické limity samotnej metódy, takže je len na samotných klientoch, či sú so spomenutými nedostatkami ochotní pri svojich rozhodnutiach počítať.

Samozrejme, že ešte raz podčiarknem fakt finančnej výhodnosti tepovania. Práve ona hĺbkové strojové čistenie ponúkané firmou A SERVIS LIPKA v istých prípadoch znevýhodňuje. Zároveň som ale pevne presvedčený, že dosahované výsledky a trvalá spokojnosť našich zákazníkov zásadným spôsobom presahujú čiastkové finančné úspory.

Ak dovolíte, obrátil som sa priamo na slečnu, predstavím vám teraz v krátkosti spôsob čistenia kobercov, ktorý firma A SERVIS LIPKA realizuje nielen na Slovensku, ale i v zahraničí, a to už mnoho rokov. A trúfam si jedným dychom povedať, že veľmi uspešne. Nakoniec, početné web odkazy, poďakovania aj pozitívne reakcie, či kladné recenzie našej práce hovoria úplne jasnou rečou.

Čo teda nášmu zákazníkovi ponúkame?

Čo teda nášmu zákazníkovi ponúkame? Ak veci značne zjednodušíme, tak hĺbkové strojové čistenie využíva – podobne ako extrakčný systém – techniku, chémiu a ľudí. Tu sa ale, skromne povedané, všetka podobnosť končí. V prvom rade sú zamestnanci spoločnosti A SERVIS LIPKA odborne vyškolenými a dlhoročnými profesionálmi – hovorme im radšej kmeňoví zamestnanci.

Tepovanie, čistenie kobercov a čalúneniaIch prax je preto celkom prirodzene podložená mnohými rokmi skúseností a náročného nasadenia, čo sa celkom prirodzene prejavuje na ich každodennom výkone, kvalite odovzdávanej práce, a tiež schopnosti riešiť nečakané problémy, či iné komplikácie, a to priamo na mieste – u nášho klienta.

Za druhé. Nami používaná technika patrí k absolútnej špičke, ktorú je dnešný trh schopný ponúknuť. Nielen pokiaľ ide o kotúčový stroj s rotačnými kefami, ale i extrémne výkonný vysávač, ktorý k slovu prichádza v druhej fáze čistenia. Tieto zariadenia tvoria kľúčové technické vybavenie a bez nich by hĺbkové strojové čistenie bolo iba polovičné.

A do tretice, využívaná chémia. Spoločnosť A SERVIS LIPKA sa pri svojej práci spolieha na unikátny a vynikajúci produkt nemeckej firmy Bosch RTS. Táto špeciálna, vysoko účinná čistiaca kozmetika si za svoje výnimočné vlastnosti zaslúži jednoznačné absolutórium. Dokáže totiž koberce nielen zbaviť nečistôt, aj tých zájdených a rokmi zažratých, ale v jeho hĺbke zlikviduje i roztoče, alergény a škodlivé mikroorganizmy.

Naviac, pôsobením tejto výnimočnej…

Naviac, pôsobením tejto výnimočnej a bezkonkurenčnej kozmetiky dokážeme celý koberec hĺbkovo vydezinfikovať. Náš zákazník preto môže celú plochu s čistým svedomím „prenechať“ detským hrám alebo domácim mazlíčkom, bez toho, aby sa musel obávať o skryté a nečakané možnosti infekcie.

Hmm, tak to je niečo, čo som ani len netušila, prekvapene okomentovala moje slová mladá žena. Vravíte, že koberec je potom hygienicky čistý a vydezinfikovaný? Prirodzene, súhlasil som, ale tým bonusy nami odvedenej práce ešte nekončia. Napríklad vlhkosť a voda, ktorá každé čistenie logicky sprevádza.

Akonáhle totiž výkonným koučovým strojom a jeho rotačnými kefami aplikujeme popisovanú chemickú látku od firmy Bosch RTS a necháme ju, aby koberec do hĺbky vyčistila, prichádza k slovu náš vysávač. A poviem rovno, že nie je hocijaký. Jeho extrémny výkon potvrzduje trojica motorov, takže celý koberec zbaví nielen znečistenej peny, všetkej tej mikro hávede, ale zvládne odstrániť takmer všetku vodu a vlhkosť.

Náš klient preto nemusí dlhé hodiny čakať na postupné vysušenie vyčisteného koberca, ale môže ho pokojne využívať – už takmer hneď po skončení našej práce. Myslím si, že to je ďalší, veľmi vítaný a vlastne celkom príjemný bonus, ktorý upratovacia firma A SERVIS LIPKA svojim zákazníkom ponúka.

Iste, to máte úplnú pravdu…

Iste, to máte úplnú pravdu, potvrdila moje odborné argumenty naša klientka. Čakať celé hodiny a opatrne obchádzať vlhký, občas takmer mokrý koberec, býva dosť protivnou súčasťou každého tepovania. Vlastne, pamätám si to ešte dobre z detstva, keď mama s otcom tepovali hlavne večer, aby sa do rána dalo po byte slobodne chodiť. Nehovoriac o tom, že celý byt bol naplnený ťažkým, rybničným vzduchom, ktorý mi hrozne vadil.Ručné čistenie, tepovanie sedačiek a gaučov

Dobre, páni, prosím, dajte sa do práce nech sú všetky stopy po mojom bíglovi a nevydarenom tepovaní, čím skôr preč, zhrnula naše spoločné „kobercové úvahy“ mladá slečna. To nám s kolegom stačilo. Nečakali sme už na ďalšie slová a ako sa hovorí – postavili sa ku strojom.

hĺbkové tepovanie kobercov, čistenie sedačiekKeďže sme sa – samozrejme – spoliehali na náš odskúšaný systém čistenia, bolo už po niekoľkých minútach jasné, že všetky fľaky, škvrny a pamiatky po tepovaní, budú onedlho súčasťou histórie tohoto koberca. Spoľahlivá a účinná metóda nemala s celou tou neželanou galériou fľakov väčší problém, takže zhruba po hodinke sme svoju úlohu splnili.

Slečna síce občas do miestnosti nakukla…

Slečna síce občas do miestnosti nakukla, zrejme z čírej zvedavosti, no výsledok ju nakoniec celkom odzbrojil. Hľadela na podlahu, šteňa držala preventívne na rukách a chválila nás i firmu A SERVIS LIPKA. Koberec skutočne získal vzhľad práve kúpeného dizajnového kúsku a priestor to dokonale zmenilo. Plocha vyzerala sviežo, farby sa na nej krásne vynímali a novozískanú čistotu zdôrazňovala i príjemná vôňa v ateliéri.

No, čo už. Zase sa nám raz potvrdilo, že A SERVIS LIPKA ponúka nielen skvele odladenú metódu čistenia kobercov, ale tiež profesionálny a prozákaznícky prístup. Klientka bola viac ako spokojná a nechala sa počuť, že naše služby sú pre ňu prvou voľbou, takže ju môžeme považovať za stálu zákazníčku. Čo viac si môžete ako zamestnanec želať, nie?