ako vyčistiť koberecS kobercami si to ľudia dohodli tak trochu zvláštne. Na jednej strane sme natešení, ak na nás žmurkajú novotou a čistotou, ale po nejakom čase, keď ich premôže prach a špina, odvraciame od nich oči a odkladáme čistenie tak dlho, ako to len ide.

Keď budeme k sebe naozaj úprimní, nedá sa tomu ani veľmi čudovať. Čistiť koberec po jeho dlhom užívaní, nebýva totiž žiadna hračka. Chce to čas, energiu, vynaloženú silu a veľa trpezlivosti. Ale čo je ešte horšie, takéto namáhavé domáce čistenie málokedy končí dobrým výsledkom a spokojnosťou majiteľa.

A povedzme si rovno, že domáci spôsob čistenia kobercu veľmi neprospieva. Nielenže býva na konci tejto práce jeho povrch akosi zašlý a mnohé škvrny sa takmer nestratili, ale často býva narušený i vlas a celá štruktúra povrchu. Navyše, niektoré časti sú svetlejšie, iné tmavšie, prípadne čistejšie. Skrátka a jasne – žiadna sláva.

Takže…

čím vyčistiť koberecTakže nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že čistenie kobercov v domácej réžii neprináša žiadnu radosť a pre drvivú väčšinu z nás predstavuje skôr povinnú prekážku, ktorú treba dajako zvládnuť.

Lenže čo robiť, ak sú dnes koberce v interiéri „povinnou jazdou,“ ktorá má navyše rad predností. Koberce priestory zútulňujú, tlmia hluk, zahrievajú, a keď sú správne a s vkusom vybrané – celý interiér vďaka nim opeknie. Takže vlastne ok, až na to čistenie.

A to ani nehovoríme o nečakaných „haváriách,“ keď musí koberec znášať sústredený útok rozliateho vína, kávy, mastnoty alebo iných, neblahých zdrojov. Vtedy sa naplno prejaví neúčinnosť domáckeho čistenia a jeho zákonitých limitov. V takej chvíli každý majiteľ koberca hľadá iné, najmä však rýchle a efektívne riešenie, ktoré jeho koberec odborne zachráni a vráti „späť do služby.“

V zásade…

ako odstrániť škvrny na koberciV zásade je celkom veľkým šťastím, že dnes máme na voľnom trhu možnosť osloviť dlhý a pestrý rad firiem, ktoré sa venujú čistiacim a upratovacím službám už roky profesionálne. Takže aj ušpinené a unavené koberce spadajú do sféry ich odbornosti.

Tieto spoločnosti majú po ruke nielen príslušnú, ale tiež šetrnú techniku, primeranú chémiu a špičkové technológie, ale zároveň ovládajú aj špecifické know-how, ktoré im v každom smere umožňuje, aby sa vyčistené koberce opäť predstavili v top forme.

V adresári firiem, ktoré na trhu upratovacích a čistiacich služieb už dlhodobo patria k tým najlepším a najúspešnejším má svoje stabilné, a zaslúžené miesto aj spoločnosť A SERVIS LIPKA, s.r.o. Za firmu preto hovorí už celých dvadsať rokov vysokej odbornosti a profesionality.

Konkurencia…

starostlivosť o svetlý koberecKonkurencia aj zákazníci môžu tieto prvky vnímať ako jasný dôkaz trvalej kvality a  poctivého prístupu k ľuďom i práci. Napokon spokojnosť klientov v Českej republike, na Slovensku, ale aj v Rakúsku a Nemecku hovorí za všetko.

Okrem profesionálneho čistenia kobercov však spoločnosť A SERIVS zákazníkom ponúka aj široké portfólio iných upratovacích a čistiacich služieb, akými sú napríklad umývanie a leštenie okien, výkladov, či sklenených plôch, ošetrovanie podláh, odstraňovanie graffiti alebo likvidácia plesní, resp. ich prevencia.

Pokiaľ ide o hlavnú tému týchto riadkov, firma čistenie kobercov realizuje metódou, ktorú preverila prax, a najmä spokojnosť zákazníkov. Systém čistenia nesie označenie ako hĺbkové strojové čistenie. Ide o výkonnú, modernú a mimoriadne úspešnú čistiacu metódu, ktorá na trhoch s takýmito službami jednoznačne dokazuje svoju technologickú a kvalitatívnu prevahu.

Vysokoúčinný…

údržba koberceVysokoúčinný a efektívny systém ošetrovania kobercov spočíva v mechanickom čistení špeciálnym jednokotúčovým strojom, pracujúcim s rotačnými kartáčmi. Základom kvalitného čistenia je predovšetkým výnimočne silný prítlak a následné tlakové vysatie celej plochy. Celý systém charakterizuje nefalšovaná kvalita plus maximálna účinnosť. S pomocou jednokotúčového stroja sa vytvára základ jedinečného výsledku a spokojnosti klienta.

Je dôležité, aby sa zákazník – aspoň rámcovo – dokázal zorientovať v ponuke rôznych firiem na dnešnom trhu, pričom by mal rozpoznávať základné plusy a mínusy používaných čistiacich metód. K známym a často voleným systémom čistenia patrí extrakčný systém. Žiaľ, práve táto metóda je odborníkmi už dlho považovaná za málo účinnú, zastaranú a neefektívnu.

Zainteresovaní dobre vedia, že práve „extrakcia“ sa na akékoľvek hĺbkové čistenie koberca technologicky nehodí. Nechať si koberec vyčistiť práve takto, zväčša skončí mrzuto, často s reklamáciami a pokusmi nájsť iný, lepší a kvalitnejší spôsob ošetrenia koberca.

Ak…

lacné čistenie kobercovAk by sme v tomto zmysle použili dve slová, ktoré by mohli proces extrakčného čistenia charakterizovať, postačí nekvalita a neefektivita. Ostáva smutnou pravdou, že tento postup ošetrovania kobercov je už dávno za zenitom a jednoducho nestačí napĺňať predstavy a požiadavky dnešného zákazníka, najmä s ohľadom na vysokú kvalitu výsledku.

Odborníci zhodne potvrdzujú, že metóda extrakcie proste nedokáže znečistený koberec náležite ošetriť, pričom na ploche zanecháva aj veľké množstvo škvŕn a fľakov. A práve tieto nepekné „značky“ majú svoj pôvod v morálne prežitom procese čistenia.

Len na priblíženie a lepšie pochopenie. Extrakcia v zásade spočíva v pomerne rýchlom namočení koberca roztokom vody a čistiaceho prípravku, pričom vzápätí nasleduje odsatie tohoto čistiaceho prípravku z koberca. Všetko tak prebehne „za pochodu,“ takže na proces účinného a hĺbkového čistenia, tu nie je čas ani priestor.  

Celé…

najlacnejšie čistenie kobercovCelé to prebehne nasledovne. Z prednej časti extraktora, špeciálneho čistiaceho stroja, sa na koberec hubicou rozstrekuje namiešaná voda s chémiou. Zadná časť stroja však túto mokrú plochu ihneď vysáva, takže celé extrakčné čistenie sa vlastne udeje skutočne rýchlo a jeho kvalita preto ostáva diskutabilná.

Ak by sme chceli tento proces trochu glosovať, môžeme tvrdiť, že extrakcia predstavuje skôr „prikrátky technický a technologický proces čistenia,“ pri ktorom sa koberec namočí roztokom vody a chémie, aby sa obratom jeho povrch povysával. Ergo, celé čistenie sa deje len na povrchu a v nezvyčajne rýchlom tempe.

Ak si tieto „parametre“ dosahované pri extrakčnom čistení dosadíme do reálnej situácie, býva nad slnko jasnejšie, že samotný koberec nie je čistený prakticky vôbec. Hĺbkové ošetrenie, či dezinfekcia celej plochy preto ostávajú len v rovine zbožného želania.

Prirodzene…

ľahké čistenie kobercovPrirodzene, toto všetko smeruje k nízkej kvalite a ďalším problémom. Dosť často sa totiž prihodí, že koberec je potrebné ešte raz vyčistiť, čo sú ďalšie náklady, čakanie a zbytočný stres. Ostáva pravdou, že spoločnosť Bratislava koberce, čistenie má za sebou už mnoho podobných zákaziek, počas ktorých sme kobercom po extrakčnom čistení museli poskytovať bezmála „umelé dýchanie.“

Prezentovaný extrakčný systém nemôže koberce ošetrovať hĺbkovo najmä preto, lebo jeho technologické limity mu nedovoľujú prenikať dovnútra štruktúry. Vysoká kvalita, dezinfekcia a hebkosť povrchu tak ostávajú pre tento čistiaci postup celkom nedosiahnuteľné.

Povedané na rovinu a celkom objektívne, aj hĺbkové strojové čistenie má svoje hranice. Tieto obmedzenia súvisia s málo používaným slovom – vyčistiteľnosť. V zásade ide o koberec, ktorý je zanedbaný do tej miery, že s jeho vyčistením má čo robiť aj strojová metóda.

Aby…

rýchle čistenie kobercovAby sme ale boli v našich myšlienkach celkom presní. Spoločnosť A SERVIS LIPKA takto postihnutý koberec náležite vyčistí, takže sa dá v úplnej pohode užívať. Nebude však tak krásne nadýchaný, hebký a vláčny. Keďže už bol za limitom svojej vyčistiteľnosti. 

Po ukončení extrakčného čistenia a doschnutí plochy sa kobercoch – takmer so stopercentou istotou –  objavujú nevzhľadné fľaky a škvrny. Ich existencia býva, žiaľ, dôsledkom neefektívnej, málo výkonnej a  neúčinnej technológie, ktorá už v žiadnom smere nekorešponduje s modernými trendami v oblasti čistenia. 

Napriek tomu sa ešte stále nájdu klienti, ktorí uveria nižším cenám extrakcie, pričom dúfajú, že výsledná kvalita bude preda len prijateľná. Bez vykrúcania treba povedať, že strojové hĺbkové čistenie býva o nejaký ten cent drahšie, no okrem vysokej kvality, efektívnosti a maximálnej účinnosti, je voči kobercu aj podstatne šetrnejšie, čo je dôkazom technologickej vyváženosti tejto metódy.

Spoločnosť…

hĺbkové čistenie kobercovSpoločnosť A SERVIS LIPKA svojim zákazníkom prináša podstatne lepšie, progresívnejšie a kvalitatívne presvedčivejšie výsledky čistenia, ktoré dôsledne rešpektujú moderné trendy a do bodky uspokoja nároky akéhokoľvek klienta. Naviac, všetky čistiace práce v našej spoločnosti realizujú zásadne iba skúsení profesionáli.

Jedna malá poznámka. Firma A SERVIS trvale vsádza na kmeňových zamestnancov spolu s kvalitnú technikou a chémiou. Aj to je jeden z dôvodov, prečo nezamestnávame brigádnikov ani sezónnych zamestnancov. Každý z jej stálych pracovníkov prešiel náročným a komplexným zaškolením v danej oblasti a nadobudnuté znalosti si ďalej priebežne dopĺňa. 

Akékoľvek čistenie koberca sa u nás začína spojením výkonnej techniky a účinnej chémie. Reč je o jednokotúčovom stroji s rotačnými kefami a kvalitnom čistiacom prostriedku. Počas práce stroja sa do tela koberca dostáva chemický roztok, pričom tento proces trvá tak dlho,  kým nie je z koberca odstránená všetka špina.

Navyše…

dezinfekčné čistenie kobercovNavyše, textília je týmto účinným technologickým postupom zbavená aj nevítaných roztočov, alergénov a mikroorganizmov. Celý koberec a jeho vlas bývajú po takomto precíznom čistení dokonale nadýchané, jeho štruktúra sa opäť vyrovná a plocha nadobudne späť všetok svoj stratený objem, hebkosť i celkový vzhľad.

Nasleduje vysávanie. Teda nie to klasické, každému dobre známe z domácnosti, ale vysávanie s pomocou extra silného trojmotorového sacieho stroja. Treba predoslať, že tento pozoruhodný výkon mu nijako nebráni, aby bol voči kobercu šetrný a nijako ho nepoškodzoval. Stroj z kobercov odsaje zbytky peny, nečistoty, alergény aj roztoče.

Na tomto mieste ešte doplníme, že vysávač si počas svojej práce poradí aj so zbytkami vody, ktorá ostala mátať na ploche. Po tomto úkone je potom celý vyčistený koberec už takmer suchý a dá sa – s krátkym časovým odstupom – začať prirodzene a pohodlne používať. 

Pri…

strojové čistenie kobercovPri bližšom porovnaní týchto slov s podobnými výsledkami extrakčného čistenia je v tomto smere strojová metóda podstatne efektívnejšia a komfortnejšia, keďže koberec počas extrakcie nasaje až priveľa vody, čo následne spôsobuje nemalé problémy. 

Keďže zastaraná a nevýkonná metóda extrakčného čistenia nedokáže koberec zbaviť vody účinne a rýchlo, má zákazník iba jediné rozumné východisko. Počkať, kým sa koberec nevysuší sám, čo však zvyčajne trvá celé hodiny. A tak bližší, nepríjemný komentár k tomuto zbytočnému čakaniu prísluší len konkrétnemu zákazníkovi.

Bohužiaľ, tu sa komplikácie s extrakčným postupom stále nekončia. Inou, vážnou mínuskou býva spomínaný fakt, že táto metóda čistí len povrch koberca. Práve z tejto plochy sa počas čistenia vyplavuje veľké množstvo prachu a nečistôt, čo je na jednej strane v poriadku, ale zároveň to klientovi prináša celkom neočakávané starosti a komplikácie.

Extrakcia…

cena čistenie kobercovExtrakcia so svojimi technologickými nedostatkami, nedokáže totiž tieto vyplavené nečistoty efektívne odstraňovať. Takže po uschnutí koberca sa nečistoty rýchlo zmenia na škaredé fľaky. Tie následne pokryjú povrch textílie a zákazníkovi pripravia nielen rozčarovanie z výsledku, ale hlavne problém, čo s tým ďalej.

Popri strojovej metóde dnešný trh neponúka čistiaci systém, ktorý zvládne koberec  nielen perfektne vyčistiť, ale viac-menej aj zrenovovať. Strojové čistenie si dokáže veľmi účinne poradiť s tými vychodenými „uličkami“ vytvorenými na povrchu. Ale aj s poľahnutými vláknami alebo nečistotami, ktoré sa dostali až do podsady koberca. Navyše vie dokonale zjednotiť celkový vzhľad koberca.

Treba povedať, že systém strojového čistenia spoľahlivo a úspešne konkuruje aj iným čistiacim metódam. Napríklad postup označovaný ako tzv. suché čistenie. V zásade ide o šetrný a moderný systém ošetrenia kobercov. Koberec ale namiesto hĺbkového čistenia, iba jemne prečistí a oživí. Bohužiaľ, podobne „povrchné“ sú aj iné spôsoby čistenia.

V zásade…

kde nechať vyčistiť koberecV zásade tak platí informácia, že použitie strojovej hĺbkovej metódy umožňuje vyčistiť – na tej najvyššej kvalitatívnej úrovni – akýkoľvek koberec. Moderná a účinná metóda má tak potenciál, na ktorý sa zákazník môže za všetkých okolností spoľahnúť.

A ešte niečo, čo je v istom zmysle kľúčové. Akonáhle je čistenie ukončené, ostáva koberec vyzdezinfikovaný, čo predstavuje ťažiskový prvok tej najvyššej hodnoty a nespochybniteľnej kvality. Spolu s profesionalitou a ústretovosťou pracovníkov A SERVIS LIPKA zákazník dostáva jedinečný produkt, ktorý v súčasnosti nemá na trhu priamu konkurenciu.